Türk Telekom herkesin bildiği gibi hem GSM hem de internet sektöründe varlığını ispatlamış bir firma olarak bilinmektedir. Bazı durumlarda aklınıza takılan sorular hakkında veya yaşadığınız problemlerin çözümünü bulmak, yeni ürün başvurularında ya da mevcut paket yenilemeleriniz de bile bazen şubeye gitmeden müşteri hizmetlerini arayarak yardım alıyorsunuz. Ama bazen müşteri hizmetlerine direk bağlanma zor bir hal alıyor.

türk telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanma 2019
türk telekom müşteri hizmetlerine direk bağlanma 2019

Genellikle telefon ve internet kullanıcılarının ürün paketlerinin pahalı olmasından ya da mevcut kullandıkları mevcut paketlerinin bitimine doğru kampanyalarının değişmesi ya da genel olarak şebeke kalitesinden dolayı sürekli şikâyette bulunuyor. Kullanıcıların karşılaştığı bu tür sorunları düzeltmek adına Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradığında bazı durumlarda ulaşamadıklarında boşa zaman kaybediyorlar.

Bu tür firmalar gibi birçok kurumsal firmanın müşteri hizmetlerini arandığınızda, yeni teknoloji hizmeti olan sesli yanıt sistemi sizi çok uğraştırıyor.

Bu yeni sistem sizlere yok şu numaraya basın ardından bunu istiyorsanız şu numarayı tuşlayın ya da reklam dinletme gibi ibareler koyarak sizi bir nevi caydırmaya çalışarak müşteri temsilcisi ile görüştürmemek için farklı yerlere yönlendirme yapıyorlar. Bu hem müşterilerin gerilmesine hem de sizin için boşa zaman kaybetmenize neden oluyor.

Birçok kurumsal firmaların müşteri hizmetlerine direk bağlanma ciddi bir sorun teşkil ederken, bu sektörlerin aksine iletişim sektörünün büyük firmalarından olan en önemli kurumsal bir alt yapıya sahip olan Türk Telekom, müşterilerine direk bağlanma hizmeti vermektedir. Yani yaşadığınız herhangi bir ürün ile ilgili problem var ise müşteri hizmetlerine direk bağlanabilir ve sorununuzu büyük oranda çözüme ulaştırabilirsiniz.

Türk Telekom müşteri temsilcisine direk bağlanma

Öncelikle ilk yapılması gerekenlerden biri, hizmet aldığınız Türk Telekom firmasının müşteri hizmetleri numarasını doğru bir şekilde öğrenmelisiniz. Biz müşteri hizmetlerine aşağıda belirttiğim numaradan ulaşacağız. Fakat baştan belirtmek isterim ki vereceğimiz yöntem müşteri hizmetlerinin sisteminde güncelleme yapılması durumunda bağlanma numaralarının değişebileceğini unutmayınız.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Numarası: 444 1 444

Yukarıda belirttiğim numaradan Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine direk bağlanma gerçekleştik ten sonra aşağıdaki adımları sırayla uygulamanız durumunda Türk Telekom müşteri hizmetlerine direk olarak bağlanabilirsiniz.

Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Güncel Yöntem

  • İlk olarak 444 1 444 no’lu numarayı arayarak Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine bağlanalım,
  • Telesekreterin anlattığı işlem menülerini ve bazı tanıtım reklamlarını dinledikten sonra sizden bir takım bilgiler istemektedir. Örnek vermek gerekirse cep telefonu numaranızı, kullandığınız ve şifresini bildiğiniz bir kart numarasını ya da biliyorsanız müşteri kullanıcı numaranızı, TC Kimlik no ve benzeri bilgileri sisteme girdikten sonra devam ediyoruz.
  • Türk Telekom Müşteri hizmetlerine direk bağlanma için telesekreterin saydığı menüden sırası ile ilk önce 1’i
  • Ardından tekrar 1’i
  • Karşınıza gelen menüden 3’ü
  • Tekrardan 1’i
  • En son olarak 4’ü tuşlamanız durumunda sonuca müşteri temsilcisine ulaşacaksınızdır.
  • Eğer Türk Telekom müşterisi değilseniz ve kafanıza takılan şeyler için bilgi almak istiyorsanız 444 1 500 numarayı arayarak Türk Telekom müşteri hizmetleriyle görüşebilirsiniz.

Bu konuda diğer bankalara ait müşteri hizmetleri numaraları hakkında problem yaşıyorsanız ve bilgi edinmek istiyorsanız da Müşteri Hizmetleri isimli bölümümüzü incelemenizde fayda var.