Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Çocuğumuz daha dünyaya bile gelmeden onun için plan yaparız. Hayatımızı onun üzerine,  geleceği üzerine kurarız onun rahat bir hayat sürmesi için birikim yaparız.

tasarruflarınızı çocuklarınıza da öğretin
tasarruflarınızı çocuklarınıza da öğretin

Çocuğumuzun bilinçli ve iyi eğitimli topluma faydalı iyi bir birey olması için gücümüzün yettiğince eğitim kalitesi daha yüksek okullara ve kurslara yazdırırız. Her şey onun geleceği ve ilerde zorluklar yaşamaması içindir. Peki sadece sizin yapacağınız birikim çocuğunuz için yeterli mi ?

Çocuğumuz hayatı bizimle öğrenir konuşmayı , yürümeyi , ahlaklı olmayı, saygıyı , sevgiyi ve benzeri  gibi bir çok davranışı. Çocuklar anne ve babalarının birer aynası gibidir. Aileden ne öğrenirse onu yansıtır. Bu bizim tüm davranışlarımız için geçerlidir. Bunun içinde tasarruf ve para harcamaları da vardır.

Çocuklarımıza tasarruf yapmayı , birikim yapmayı ve parayı gerekli yere harcamanın önemini sürekli vurgulamamız gerekmektedir.  Birikim yapmanın önemini evde ailecek oynanabilecek sahte paralarla oynanan bir şeyleri satın alma üzere oynanan oyunlar tercih edilebilir.  Çocuğunuzun çok almak istediği bir oyuncak için kendiniz değil çocuğunuzun birikim yapmasını sağlayın. Çocuğunuza harçlığı haricinde para verin ve bu parayı almak istediği ürün için verdiğinizi , ayrıca bu parayı ne kadar biriktirmesi gerektiğini söyleyin. Çocugunuz  böylelikle birikim yapmayı , para harcarken dikkatli olmayı öğrenmiş olacaktır.

Çocuğumuzun her istediği ürünü almayalım. Çocuğumuzun her istediğini almamız çocuğumu o an mutlu etse bile sonradan her istediği olduğu için çocukta doyumsuzluk hissini gelişecektir. Bu da ilerde memnuniyetsizliklere , sahip olduklarının kıymetini bilmemeye ve alış veriş bağımlısı bir bireye dönüşmesine sebep olacaktır.

Aylık bir tane istediği güzel bir hediye alalım. Mesela bir oyuncak alabiliriz. Çocuğumuz az ile yetinmeyi öğrensin ve aile bütçesinin farkına varsın.

Sonuç olarak çocuğunuz için yaptığınız birikim tabiî ki çocuğunuzun gelecekte rahat bir hayat sürmesinde katkı sağlayacaktır. Fakat daha önemli olan nokta çocuğunuzun tasarruflu olması ,  birikim ahlakına sahip ve harcamalarına dikkat etmesidir. Çocuğunuzun geleceğinde rahat yaşaması için bırakacağınız en güzel miras tasarruflu olmayı öğretmektir.