Türkiye’nin ekonomik şartlarından dolayı birçok insan artık almak için bankaları konut kredisi başvurusunda buluyor. Peki birikiminiz olmadan sizde alacağınız dairenin tamamına konut kredisi çekebileceğinizi biliyor musunuz? Nasıl çekeceğim diye soruyorsanız sizler için bir araştırma yaptık ve konut kredisi çekme taktiklerini detayları aşağıda vereceğiz.

peşinat olmadan konut kredisi veren bankalar
peşinat olmadan konut kredisi veren bankalar

Peşinatsız Konut Kredisi

Bankalar artık hayatımıza içten içe girmeye başladı kredi kartları olsun kredileri olsun bankalardan bir türlü kopamıyoruz. Hele ki Günümüz şartlarında özellikle ev fiyatlarının yüksek artış göstermesi bizi ev alabilmemiz için inşaat firmaları kredi çekmeye yöneltiyor.

Aslında almak istediğiniz evin tamamını kredi ile almak çok mantıklı değildir. Faiz oranlarının bu sıralarda yüksek olması size haddinden fazla paraya mal olacaktır. Tabi bunu söylüyorum ama her vatandaşın kendisine göre bir bütçe hesabı olduğu için bazı riskleri göze alabilmektedir.

Peşinat olmadan evin tamamına konut kredisi nasıl alacağım

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yaptığı kanun düzenlenmesine göre almak istediğiniz konutun ekspertiz değerine göre belirlenen rakamın en fazla yüzde 80’ine kadar bankalar kredi kullandırmaktadır.

Yani kanundan da anlaşılacağı üzere aslında evin tamamına konut kredisi kullanamıyorsunuz. Fakat hemen üzülmeyin. Bankalar bunun için bir çare bulmuş.

Peşinatsız Konut Kredisi Alabilmek İçin Çözüm

Almak istediğiniz ev için bankaya başvuruda bulunduğunuz zaman, banka size maksimum oranda konut kredisini verecektir. Geriye kalan kısmını ise bireysel ihtiyaç kredisi olarak kullanabilmektesiniz. Yani böylelikle almak istediğiniz evin tamamına kredi kullanmış oluyorsunuz.  Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus var.

Bankaya belgelediğiniz aylık gelir meselesi var. Eğer aylık geliriniz ile konut kredi taksitlerinin üzerinde ise ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Fakat konut kredisi taksitleriniz gelirinizin belli bir oranını geçiyorsa ek olarak kullanmak istediğiniz ihtiyaç kredisini banka size vermeyecektir.

Aylık Gelirimin Ne Kadarına Kadar Kredi Çekebilirim

Genellikle bankaların birçoğu aylık gelirinizin yüzde 50 sine kadar ödeme yapabileceğinizi göz önünde bulundurarak çekebileceğiniz kredi planını aylık taksit ve vade sayısını oluşturur. Bazı bankalar kampanyalar yaparak bu oranı yüzde 60’lara kadar çıkmaktadır.

Hangi Bankalar Evin Tamamına Konut Kredisi Veriyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi evin tamamına konut kredisi alamıyoruz ama bazı bankalar kampanya yapmaktadır.

Devlet bankası olan Halkbank ve Ziraat Bankasından kredi kullanmak istediğinizde almak istediğiniz evin tamamına konut kredisi alabilirsiniz.

Bu bankaların yanı sıra özel bankalarda vermektedir. Bu özel bankalar ise Yapıkredi Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank %100 Konut Kredisi, Akbank peşinatsız mortgage sizin de peşinat olmadan konut kredisi alabilme konusunda kolaylık sağlayabilir.

Ama mevcutta devamlı olarak çalıştığınız bir banka var ise bu konuyu onlara da danışmanızı öneririm. Çünkü mevcut çalıştığınız bankalar bazen size devamlı müşterisi olduğunuz için daha düşük faizli kredi kullandırabilir.

Peşinatsız Konut Kredisi İçin Bankalar Hangi Belgeleri İstiyor?

  • Normal konut kredisinde olduğunu gibi aylık gelirinize ait belgelendirmeniz gerekiyor.
  • Eğer ipotek gösterebileceğiniz değerli bir malınız varsa banka sizden ipotek isteyebilir.
  • Gelirinizin durumuna göre kefil isteyebilir.