Öğle mollaları çalışanların kendine vakit ayırdıkları , dinlendikleri , işin stresinden uzaklaştıkları ,yemek yedikleri  ve kafa dağıttıkları bir zaman dilimidir. Öğle molalarının verimli geçirilmesi çok önemlidir. Öğle molaları akşama kadar sürecek olan mesai için bir hazırlıktır aslında.

öğle tatillerini nasıl değerlendirmeliyim
öğle tatillerini nasıl değerlendirmeliyim

Öğle Molasında Ne Yapabilirim?

Öğleden sonraki çalışmanın verimliliği , doğru ve mantıklı karar verme , işe olan konsantrasyonun devam etmesi ve dinç olmanın yolu öğle arasının rahatlatıcı , dinginleştirici ve stresten arındırıcı bir şekilde değerlendirilmesinden geçer. Öğle arası en iyi şekilde nasıl değerlendirilir birkaç madde ile açıklayalım

Çalıştığınız ortam ofis veya iş yeri musait ise eger biraz uyuyabilirsiniz. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre öğle arasındaki uykunun dinlendiriciliği çok yüksek oldugu belirlenmiştir. Hatta  yoğun çalışan önemli kişilerin bu öğlen saatlerinde dinlenmek için uyudukları bilinmektedir.

İş ortamınızda sessiz bir şekilde kafanızı dinleyebileceğiniz ve  kendinizi dinginleştirebileceğiniz  bir ortam varsa burada kendinizi iş hayatının stresli ortamından soyuştlarak öğlen aranızı değerlendirebilirsiniz.

İşiniz gereği sürekli bilgisayar başında veya oturarak çalışıyorsanız öğle aralarında fizik egzersizleri açma germe hareketleri yapmak , dışarıya çıkıp ufak çaplı gezinti yürüyüş yapmak eklemlerin açılmasını sağlayacağı için sizi fiziken ve ruhen  rahatlatmış olacak. Bu yürüyüş için çay içmeye veya yemek yemeğe giderken yakın yerlerden ziyade biraz daha uzak yerler tercih edilebilir

Öğlen aralarında yemek yemek veya çay içmek için dışarıya çıkabilirsiniz . Şirket dışına çıkmanız psikolojik olarak rahatlamanıza ve iş arkadaşlarınızla veya farklı kişilerle yapıcagınız iş dısı sohbetler işin stresinden uzaklaşmanıza yardımcı olacak.

Eğer ki kitap okuma alışkanlığınız varsa öğlen arasında kitap okunarak da keyifli zaman geçirilebilir. Kitab okumak insanı bulunduğunuz ortamdan alıp farklı alemlere götürebilir. Akıcı bir roman veya hikaye okuyorsanız serüvene kendinizi kaptırıp zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsınız bile. Bu şekilde de işin stresinden uzaklaşabilir ve rahatlayabilirsiniz.

Size veya iş ortamınıza uygun , öğle tatilini değerlendirme yollarının birini veya bir kaçını deneyebilirsiniz. Böylelikle iş hayatınızda öğlen ile akşam arasında yapılan iş sizin için angarya olmaktan çıkacak ve keyifli bir hale dönüşecektir. Ayrıca veriminizin arttığınıda göreceksiniz.