Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu finansal ürünler içinde yer alan kredi kartlarının kullanımı çok yaygındır. Kredi kartları kullanıcılarına farklı kampanyalarla birçok hizmet sunmaktadır. Bu hizmetler arasında kredi kartından taksitli nakit avans çekmekte yer almaktadır.

kredi kartından taksitli nakit avans çekmek
kredi kartından taksitli nakit avans çekmek

Kredi kartından taksitli nakit avans çekmenin koşulları, vadesi, uygulanan faiz oranları, uygulanan vergi yüzdesi gibi merak edilen konuları bazı başlıklar halinde inceleyelim.

Kredi kartı taksitli nakit avans çekmenin avantajları

Kredi kartı üzerinden kullanılan nakit avansın yerine göre avantajları mevcuttur. Elinizin altında bulunan kredi kartlarından paraya ihtiyaç duyduğunuz acil durumlarda veya nakit paraya sıkıştığınız zamanlarda kredi başvurularındaki gibi evraklarla uğraşmadan, zaman kaybetmeden, anında atm lerden çekilebilir olması bu durumu cazip hale getiren önemli faktörlerdendir. Bazı bankaların uygulamış olduğu kredi kartı taksitli nakit avans kampanyasında, dosya masrafları olmadığı için bankadan kredi çekmekten daha uyguna bile gelebilmektedir.

Taksitli Nakit avans için uygulanan faiz oranları ve vergi oranları

Kredi kartı nakit avans için uygulanan faiz oranları seçilen banka ve vadeye göre farklılıklar göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından nakit çekim işlemlerinde uygulanan akdi faiz oranı olarak bilinen bu oran 3 ayda bir uygulanır.

Bankalar gecikme faizi haricinde akdi faiz oranını geçemez. 2019 yılının ilk üç ayını kapsayan akdi faiz oranı aylık % 2,25 olarak belirlenmiştir. Kullanacağınız kredi kartı taksitli nakit avansından bankanın uygulayacağı aylık faiz oranına ek olarak  tüm kredilerde uygulanan % 5 BSMV ( Banka Sigorta Muamele Vergisi ) + % 15 KKDF ( Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ) vergisi eklenecektir. % 5 BSMV + %15 KKDF  40 TL olan bir kredi faizinde 8 TL dir.

Taksitli Nakit Avans faiz hesaplama

Bankalar aylık faiz oranlarında en fazla merkez bankası tarafından belirlenen akdi faiz oranı % 2,25 olan aylık faiz oranını geciken ödemeler dışında geçemezler. Türkiye cumhuriyeti merkez bankasının yılın her 3 aylık periyotlarında ayrı ayrı belirlediği gecikme faiz oranı ise aylık % 2,75 tir. 2019 yılının ilk 3 ayı için geçerli olan % 2,75 gecikme faizi oranı bankaların uygulayabileceği en üst gecikme faiz oranıdır.

Kredi kartı taksitli nakit avans ve kredi kartı ödemelerinde ödemenin yapılmadığı zamanlarda uygulanacak olan faiz miktarı şu şekilde hesaplanıyor. Kredi kartı hesap ekstresinde olan dönem borcunun asgari ödeme tutarına gecikme faiz oranı ve asgari ödeme tutarının haricinde olan tutar için de akdi faiz oranı hesaplanıyor.

Kredi kartı taksitli nakit avans için bazı özelliklerin taşınması gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi 1 yıl içerisinde hesap ekstrenizde yer alan borcunuzun en az % 50 sinin 3 kere ödenmemesi durumunda taksitli nakit avans veya nakit avans kullanamazsınız. Kredi kartından taksitli nakit avans limitinizde genellikle toplam limitinizin % 25 i kadardır.