Günümüzde hayatımızın neredeyse vazgeçilmezi olan kredi kartının birçok avantajlı tarafı vardır. İnternet üzerinden sevdiğimiz , beğendiğimiz ürünlerin alımında , almak istediğimiz ürünler için  taksit imkanı sunmasında , kampanyalı olmasında ve bazı ürünlerde hediye vermesi gibi bir çok avantajlı tarafı vardır. Eğer ki harcamalar planlı yapılmaz ise avantajlar kabusa dönüşebilir.

kredi kartı ekstreni şişirmeden harcama
kredi kartı ekstreni şişirmeden harcama

Kredi Kartını Nasıl Kullanmam Gerekir?

Burada temel olan harcamaların planlı bir şekilde yapılmasıdır. Yapılacak olan harcama kredi kartının limitine göre değil bizim gelirimize bütçemize , sabit giderler çıkıldığında artan kalan paraya göre hesap yapılması gerekmektedir.

Kredi kartı seçimi de önemlidir. Çünkü kredi kartlarının avantajları bankadan bankaya farklılık göstermektedir.  Eğer sürekli uçuş yapıyorsanız ucak biletini bedavaya getirmek veya indirimli almak için bir kredi kartını , eğer sürekli kendi aracınızla yol yapıyorsanız yakıtı ucuza getirmek için başka kredi kartını , eğer sürekli kredi kartı ile alış veriş yapıyorsanız buradan ek para kazanmak için farklı bir kredi kartını kullanabilirsiniz.

Halkımız genel olarak bir plana bağlı kalmayıp harcama yapma eğilimindedir. Bir alış veriş mağazasına girildiğinde alış veriş cılgınlığının kapısı açılmış oluyor. İhtiyaç olan olmayan her şey alınıyor. Avm lerden çoğu millet elleri dolu çıkıyor . hatta bu durum o kadar abartılıyor ki aldığı bir giysiyi eve geldikten sonra rengini , şeklini beğenmeyip giyinmedikleri giysilerin yanına koyanlar var.

Hele bir de indirim veya kampanya yazısı görüldüğünde millet hucum ediyor içeriye , evdekileri değiştirme bahanesiyle alan , bir gün lazım olur diyerek kendini kandıran bir sürü insan alış veriş denince kendinden geçiyor. Hesap kesim tarihi geldiğinde hesap ekstresini görünce ayılıyor ama ne fayda kart şişmiş bir kere.

Kredi kartını alış veriş yapma eğilimindeysek eğer kullanmayalım varsa kapattıralım. Kontrolü sağlayacağımızdan emin değilsek bir plana bağlı kalmıyorsak yanımızda olmasın. Harcama yaparken ay sonunda ödemenin olacağını düşünmüyorsak iptal edelim gitsin.

Kredi kartı ihtiyacı olunan giysi ,eşya ve benzeri gibi ürünleri vade farkı ödemeden ve az ödeyerek taksit yapabilme imkanı taşıyan veya çok acil durumlarda hesabını bilen kişilere yönelik nakit ihtiyacı için kullanılan teknolojinin ve bankaların bize sunduğu hayatı kolaylaştıran yararlı bir icattır.

Kısacası dikkat edilecek hususlar

  • Aylık gelirinize göre maksimum harcama miktarı , sabit giderler çıkınca kalan miktarı aşmamalı
  • İhtiyaç harici harcama yapmamaya dikkat edilmeli
  • Harcama yapmadan önce gelecek dönem ödeme miktarına dikkat edilmeli ve ödenecek miktarı bütçeye belirlemeli
  • Zamanında ödeme yapılmalı
  • Sadece asgari ücret değil borcun aylık taksitinin tamamının ödenmesi yapılmalı
  • Kampanya veya hediye almak için gereksiz harcama yapılmamalı
  • Çok zorunlu bir ihtiyaç yoksa kredi kartından nakit çekilmemeli
  • Yapılacak olan alışverişlerde bütçeye göre taksit miktarları çok uzun vade yapılmamalı