Faizsiz kredi nedir, faizsiz kredi veren bankaların çalışma prensibi nedir, hangi bankalar faizsiz kredi verir, ne tür finansman ürünleri faizsiz kredilere girmektedir ve bunun gibi faizsiz kredi ile ilgili merak edilen konuları birkaç başlık halinde beraber inceleyelim.

faizsiz kredi veren bankalar
faizsiz kredi veren bankalar

Faizsiz Kredi Çekmek

Türkiye de katılım bankası adı altında hizmet veren bankalar kar ve zarara ortaklık amacı ile kurulmuş faizsiz bankacılık kuruluşlarıdır. Burada islami kurallara yönelik uygun olması açısından para işletilmediği ve katılım bankalarının şirketlere yaptığı yatırımlarla şirketlerin kazancı üzerinden elden edilen karın veya zararın katılım müşterilerine dağıtılması amaçtır.

Katılım bankalarının bünyesinde piyasaya sürülecek olan finansal ürünleri islami kurallar çerçevesinde inceleyen ve onay veren bir birim bulunur. Faizsiz kazanç anlayışı ile çalışan katılım bankalarının yapacakları tüm kampanya ve ürünler bu islami birim onayından geçtikten sonra piyasaya sürülür.

Ayrıca bu bankalarda normal bankalar gibi banka denetim müfettişleri tarafından denetlenmektedir ve bankacılık denetleme ve düzenleme kurumuna bağlıdır.

Katılım bankalarının sunmuş olduğu hizmetlerde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, katılım hesabı, kredi kartı, banka kartı gibi normal banka statüsünde olan bankalardan sağlayabileceğiniz birçok ürünü kapsamaktadır.

Katılım bankalarından diğer bankalardaki gibi nakit para vermek yerine almak istediğiniz ürünü daire, arsa, taşıt, makine ve benzeri gibi ürünleri sizin için alıp daha sonra size satar.

Bu satış almak istediğiniz ürün fiyatının üstüne vade seçeneklerine göre değişen kar marjları eklenerek yapılır. Böylelikle size alacağınız ürünü kendi bünyesinde olan bir ürünmüş gibi satıyor. İslami kurumlar tarafından bu durumda yapılan işlem faizsiz krediye yönelik bir işlem olduğu için helal olarak nitelendiriliyor.

Faizsiz kredi veren katılım bankaları aşağıdaki gibidir.

  • Vakıf katılım bankası 2015 yılında hizmet vermeye başlayan Vakıfbank bünyesinde yer alan devlet bankasıdır.
  • Ziraat katılım bankası, vakıf katılım bankası gibi 2015 yılında hizmet vermeye başlayan ziraat bankası bünyesinde devlet bankasıdır.
  • Kuveyt Türk katılım bankası, 1989 yılından beri Kuveyt Türk Bank olarak Türkiye de hizmet veren bankaya bağlı ve Kuveyt finans kuruluşu bünyesinde bir bankadır.
  • Türkiye Finans Katılım bankası 1991 yıllında hizmet vermeye başlayan Türkiye finans bank bünyesinde ve yabancı ortakları bulunan bankadır.
  • Albaraka Türk Katılım Bankası 1985 yılında hizmet vermeye başlayan Albaraka türk bank bünyesinde yer alan bankadır.