Dünya genelinde herkes ekonomik kaygılardan uzak, finansal olarak özgürce harcama yapıp daha yüksek yaşam standartlarına sahip olmayı ister. Eğer ki çok zengin bir ailenin bireyi değilseniz bu normal hayatta çokta kolay değil. Hayatınızı rahat bir şekilde yaşamak , ekonomik sıkıntılara karşı hazırlıklı olmak için birikim gereklidir. Birikim yapmanın yolları ve önemini birkaç başlık altında açıklamaya çalışalım

birikim yapmak işte bu yüzden önemli
birikim yapmak işte bu yüzden önemli

Neden Birikim Yapmalıyız?

Birikim yapmak için öncelikli bir hedef belirlemeliyiz araba , ev gibi ve daha sonra planlı bir şekilde harcamalarımızı ve gelirimizi ele almak gerekmektedir. Öncelikli olarak harcamalarımızı gözden geçirmeliyiz. Yapılan harcamaları zaruri ve keyfi olarak iki sınıfta toplayabiliriz.

Zaruri harcamalarınızı topladıktan sonra kalan para aslında sizin birikim yapabileceğiniz paradır. Yapmak istediğiniz birikime göre bazı zaruri ihtiyaçlara da kısıtlama getirerek ekonomik yollarla halledebilirsiniz. Mesela  gms ve internet paket limitleri, gereksiz abonelikler, fatura giderleri, yüksek eğlence harcamaları gibi giderleri kısabilirsiniz.

Birikim Nasıl Yaparım?

Birikim yapacağınız zaman yapılacak olan aylık birikim miktarı kadar parayı , maaşı alır almaz kenara ayırmalısınız. Tasarruf edilecek olan parayı diğer hesabınıza yatırın ve o parayı orda unutun.  Bu tasarruf için ayrılan parayı sadece yatırım için kullanın.

Yapılması planlanan birikim uzun vadede olacaksa uzun vadeli bir yatırım aracına veya çok uzun vade olmayacak bir birikim söz konusu ise kısa vadeli bir yatırıma yönlendirilebilir. Böylelikle paranız birikim yapılacak süre zarfında da değer kazanmış olur. Bireysel emeklilik sistemi de uzun vadeli iyi bir yatırım aracıdır. Burada % 25 devlet katkısı bazı yatırım araçlarından çok kazandırmaktadır.

Yapacağınız tasarruflarla elde edilen birikimi size karlılık getirebilecek yerlerde kullanın. Mesela , hisse senedi , yatırım fonları , devlet bono / tahvil , altın , döviz , vadeli mevduat , forex , gayrimenkul  gibi anladıgınız herhangi bir yatırım aracında paranızın degerlenmesini  saglayın.

Birikim Yapmanın Gelecekteki Önemi

Ünlü yatırımcı Warren Buffett 2018 yılında 84,9 milyar dolar serveti ile birçok otoritenin saygı duyduğu önemli bir milyarderdir. Tasarruf yaparak elde ettiği birikimleri yatırımlarla değerlendirerek  şu anki servetine ulaşmıştır. Birikim yaparak bir çok mal varlığına sahip olunabilineceğinin en önemli kanıtlarındandır.

Warren Buffett e göre her zaman öncelik birikim sonrası harcama olmalıdır. Yatırım yapılmadan önce iyice düşünülmelidir. Birşey alınacaksa önce fiyatının düşmesi beklenmelidir , bu en ucuz ve pahalı ürünler içinde geçerlidir. Birikim yaptığınızda sonraki zamanlarda karşınıza çıkabilecek planda olan veya olmayan herhangi bir maddi sıkıntılardan daha rahat ve fazla stres yaşamadan kurtulabileceksiniz.

Unutmayalım ki birikim yapmasak bile zorluklar ile karşılaşacağız. Fakat herhangi bir birikim olmadığı için nakit arayışları içine gireceğiz. Bunun için kredi başvuracağız ve bankadan aldığımız parayı faiziyle birlikte ödeyerek zararımız bir o kadar da artmış olacak. Birikim yapmak işte bu yüzden önemli.